Highwood

Primary School

“Always aiming higher

Contact Details

Governors

The Governing Body

 

The main responsibility of the Governing Body of Highwood Primary School is to determine the aims and conduct of the school with a view to promoting high standards of educational achievement.

 

The governing body holds the school to account for the quality, standard and effectiveness of the teaching and learning. In practice, the governing body works with the Head Teacher to determine how the school should develop to ensure continued improvement, and with the Head and staff agrees plans, policies, targets and procedures that work towards that development. Our aim is to be supportive, yet challenging, in order to support the school and to promote its improvement effectively.

 

We welcome the involvement of parents, both as Parent Governors and through feedback. Contact can be made with the Chair of Governors, via the School Office. Individual governors bring their own experience and expertise to the group, and as a governing body we benefit from the skills of all our governors.

 

The Governors visit the school regularly and attend a Standards Committee Group and a Full Governing Body meeting twice a term. 

 

Highwood Safeguarding Statement

 

The Governing Body is committed to:

  • safeguarding and promoting the welfare and safety, and the spiritual, moral, social and cultural development, of children and young people;
  • promoting equality of opportunity and community cohesion where the diversity of different backgrounds and circumstances is appreciated and positively valued;
  • the fundamental British values of democracy, the rule of law, individual liberty and mutual respect and tolerance for those with different faiths and beliefs and expects all staff, volunteers and other workers to share this commitment

 

The names and responsibilities of our governors are:

 

CHAIR

Alan Oddy ( Co-opted Governor) until 28/02/2023

 

VICE CHAIR

Phillip Whettell ( LA Governors) until 31/08/2024

 

PARENT GOVERNORS

Lisa Spelling until 11/03/2024

Rebecca Parker until 11/03/2024

 

CO-OPTED GOVERNORS

David Donoghue until 31/12/2022

Mary Sargent until 6/11/2022

 

STAFF GOVERNOR

Ashley Abbott until 17/04/2025

 

EXECUTIVE HEAD

Nick Taylor

 

 

 

 

 

 

Governance Statement 2019-2020

 

 

Name of Governor or Associate Member

Category of governor & term of office start & expiry date

Appointing Body e.g. Governing Body; Local Authority; Foundation; Diocese

Membership of Committees

Positions of responsibility

Relevant Business interests that could present a conflict of interest including whether a governor at another school

Personal relationship (if any) with members of school staff e.g. spouse, partner, relative

Attendance record for 2019-2020 6 meetings

Mr Nick Taylor

Joined September 2018

Ex-Officio

FGB

Executive Head

None

None

6

Mr Alan Oddy

Co-opted

28/02/2019

28/02/2023

Governing Body

FGB

Chair

Class Link

None

None

6

Mrs Mary Sargent

Co-opted

06/11/2018

06/11/2022

Elected

FGB

 

None

None

6

Mr Phil Whettell

LA

31/08/2020

31/08/2024

Local Authority

FGB

Standards Board

 

None

None

6

Mrs Ashley Abbott

Staff

01/04/2021

17/04/2025

Governing Body

FGB

 

None

None

6

Mr David Donoghue

Co-opted

31/12/2018

31/12/2022

Governing Body

FGB

Standards Board

Pupil Premium

Safeguarding

None

None

5

Mrs Aedin Lipski

Joined September 2018

Ex-officio

FGB

Head of School

None

None

6

Mrs Lisa Spelling

Parent

11/03/2020

11/03/2024

Parents

FGB

 

None

None

2 (only appointed in March)

Mrs Rebecca Parker

 

Parent

11/03/2020

11/03/2024

Parents

FGB

 

None

None

2 (only appointed in March)

 

 
Top